Počet datových zpráv roste, doporučené dopisy klesají

Informační systém datových schránek již přenesl více než 90 milionů datových zpráv. V současné době jsou přenášeny téměř čtyři miliony datových zpráv měsíčně, tedy asi 200 000 zpráv denně. Vyplývá to ze statistických údajů, které zveřejnilo MV ČR.

Proti srovnatelnému období loňského roku to znamená nárůst provozu o třetinu. Počty doporučených dopisů nakonec meziročně klesají o řádově 20%.

V tiskové zprávě ministerstva se dále uvádí, že nadále klesá procento zpráv doručených fikcí, až na méně než 3% (v první fázi provozu se jednalo o více než 10% a od té doby tento ukazatel vytrvale klesá). Ukazuje se tedy, že datové schránky tedy nejen šetří peníze (za první tři roky provozu dvě a čtvrt miliardy korun), ale že poskytují i vyšší spolehlivost doručení.

Roste také počet zřizovaných datových schránek. V současné době to je přes 487 000. To zahrnuje orgány veřejné moci, právnické osoby (především firmy), podnikatele a běžné občany.

Ministerstvo vnitra zároveň informovalo o změnách provedených v uživatelském rozhraní, které dostalo novou přehlednější grafiku. Mezi podstatné změny patří i to, že datové zprávy je nyní možné stahovat, čísl a odesílat bez instalace formulářového prohlížeče Software602 Form Filler, i bez přenosné verze Software602 Form Filler Portable Edition.

Související informace