Internet věcí je vlastně všude kolem nás

Už to dávno není jen něco, co jsme mohli před pár lety vidět pouze v nějakém sci-fi filmu. Dnes je to realita, která nás obklopuje – doma, venku, na cestách, v autě, ve městech, v práci, … Realita tak trochu schovaná pod pojmem Internet věcí, v angličtině Internet of Things se zkratkou IoT. Stručně řečeno, bavíme se o ovládání věcí a systémů na dálku pomocí internetu.

Navíc už dávno nehovoříme pouze o dálkovém ovládání domácího osvětlení nebo o regulaci tepla v domácnosti. Nové technologie se vyvíjejí závratným tempem a s nimi stále roste i rychlost internetu, stejně jako počet chytrých telefonů. To vše je ideálním prostředím pro rozvoj Internetu věcí – technologie, která v mnohém mění a nejspíš ještě změní naše životy.

Co vše lze na dálku ovládat? Skoro by se chtělo říct, že všechno. Základem jsou moderní přístroje ovladatelné na dálku pomocí internetu, které snadno ovládáte přes svůj chytrý telefon, počítač nebo je zkrátka připojíte k centrální jednotce. To umožní zautomatizovat věci a činnosti, které byste jinak museli „obíhat“ sami.

Co konkrétně si pod tím představit? Nejde jen o chytré hodinky, které komunikují s vaším chytrým telefonem, nebo o automatické zhasínání světel. Nové technologie jdou už mnohem dál, a tak vznikají koncepty inteligentních domů či chytrých měst.

V takovém domě lze pak na dálku ovládat topení, klimatizaci, nastavovat alarm, ale také vyhřívat bazén, uklízet nebo na dálku odpojit zásuvky, když si nejste jistí, zda jste nenechali zapnutý některý z elektrických spotřebičů. Nebo reagovat na upozornění ledničky na chybějící potraviny a vše dokoupit.

Tím ale možnosti IoT nekončí. Jen si představte to množství věcí vzájemně propojených – od telefonů a aut přes elektrické spotřebiče až po různé přístroje na těle či v těle.

Možná Internet věcí už využíváte, aniž byste o tom věděli. Příklad? Mezi řidiči stále oblíbenější aplikace Waze. Pomáhá mimo jiné nalézt objížďky nebo varuje před zácpami na silnicích a také před silničními kontrolami či měřením rychlosti. Aplikace je založena na odesílání dat z telefonů jednotlivých řidičů.