Jak chytrá auta promění čas, který trávíme na silnicích?

Automobily v současnosti procházejí velkým přerodem. Jsou našlapané nejmodernějšími technologiemi, aby co nejvíce pomáhaly řidičům a chránily posádku. Krok za krokem přitom celá branže směřuje k ještě sofistikovanějším vozům, které si zvládnou najít optimální trasu, samy ji odřídit a zahrnout cestující maximálním komfortem. Ačkoliv to stále zní jako sci-fi, první vlaštovky značek Mercedes-Benz, Volvo i automobilových start-upů, např. v podobě Tesly, už tady jsou.

Standardní výbavou i u vozů střední třídy jsou dnes technologie, které byly dříve vyhrazeny pouze luxusním modelům prémiových značek. A tak dnes auta sama kontrolují mrtvý úhel, sledují naši pozici v jízdním pruhu nebo hlídají bezpečný odstup od vpředu jedoucího vozu. Stále častěji za nás auto rovněž samo zaparkuje a některé vozy to už umí i na dálku prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu.

Vše spěje k tomu, abychom jednou do auta už jen usedli a nechali se vézt. Automobilky zatím systémy poloautomatického a automatického řízení testují. Nejen v uzavřených areálech, ale i za plného provozu. Třeba Mercedes-Benz poslal svůj model třídy S na stokilometrovou autonomní jízdu z Mannheimu do Pforzheimu už v roce 2013. Úspěšně – auto se i bez zásahu řidiče popasovalo s hustým městským provozem plným chodců, cyklistů, tramvají, semaforů i kruhových objezdů. A od té doby německá značka notně pokročila.

Volvo zase tlačí na sjednocení bezpečnostních standardů, aby spolu dokázaly komunikovat autonomní vozidla a vozy řízené lidmi. Vizí švédské automobilky je, že by spolu automobily „mluvily“ a navzájem si s předstihem ohlásily jakékoliv potíže na trase, což by nejen zvýšilo bezpečnost, ale umožnilo i efektivnější jízdu s využitím objízdných tras. Všechny tyto benefity moderních technologií do budoucna ještě umocní umělá inteligence, která se bude ve vozech postupně zdokonalovat, aby co nejlépe reagovaly na různé situace na silnici.

I proto se v příštích letech můžeme těšit na jeden z nejzásadnějších historických předělů v oblasti dopravy. Umožní nám změnit stávající dopravní infrastrukturu a především naplno využívat čas strávený ve voze. Když nebudete chtít řídit a soustředit se na houstnoucí provoz, nebudete muset – místo toho se třeba ponoříte do práce nebo si odpočinete. Chytrá auta tak promění náš život podobně jako chytré telefony.

U aut prošpikovaných moderními technologiemi by asi vypadalo poněkud nepatřičně, kdybyste v tradičním papírovém manuálu hledali, na co který ovládací prvek slouží a co která kontrolka signalizuje. Digitalizace se nevyhnula ani papírové klasice a řada značek nahradila papír virtuální realitou. Po vzoru mobilních operátorů, kde se stala standardem elektronická faktura.