Kladivo na chuligány

Chce-li se někdo dopouštět výtržností v Praze, musí počítat s tím, že rozsudek může padnout již několik desítek minut po činu. A i když ještě nikdo nebyl takto odsouzen, na atmosféře na fotbalových stadionech je už to znát. Přípravu řešení, které to umožnilo, iniciovala pražská policie, zapojili se i státní zástupci a soudci. Svou roli pochopitelně sehrály i inteligentní formuláře 602XML.

„Kdybychom neměli elektronické řešení, byla by většina zúčastněných degradována na nosiče papírů a to by se určitě projevilo v jejich přístupu."

Právě spolupráce různých složek státní moci si ředitel pražské policie, plukovník JUDr. Petr Želásko cení asi nejvíce. „Potvrdilo se, že když se sejdou lidé, kterým na té věci opravdu záleží, nic vlastně není problém. To je i největší benefit do budoucnosti,“ říká. První akcí, kde byl připraven společný postup policistů, státních zástupců, soudců a soudních zapisovatelů a pracovníků místního úřadu (ti byli na místě, aby řešili jednání kvalifikované jako přestupek), bylo jarní ligové utkání Sparta – Ostrava. Pokud by se při tomto utkání dopustil některý fanoušek trestného činu a byl předveden, ihned po dokončení výslechu by mu byl přidělen obhájce a mohl by okamžitě začít soud. I když při zmíněném utkání nakonec došlo „jen“ k několika přestupkům (možná právě proto, že média informovala o možnosti zrychleného procesu přímo na stadionu), řešení se ukázalo jako plně funkční.

KONTAKTY:

Pojízdný soud
Jak JUDr. Želásko vysvětluje, toto bleskové trestní řízení řeší dlouhodobý problém. Dosud tomu totiž bylo většinou tak, že násilník byl ihned po činu zadržen, ale k soudu došlo až třeba o půl roku později. S odstupem času je možné některé skutečnosti zpochybnit, některé detaily už mohly vymizet z paměti a naopak roste prostor pro hry advokátů… Zkrátka, není to něco, co by mělo na mladé výtržníky výrazný odstrašující účinek. „Při rychlém řízení by tomu bylo úplně jinak. Pokud někdo například napadne policistu a soud začne za několik minut, soudce vidí na policistovi čerstvé šrámy, může si nechat přehrát záznam z kamer a prakticky není možné popřít, k čemu došlo.“

Nikdo se nemusel učit nic nového, protože obrazovky přesně odpovídají papírovým dokumentům, na které jsou účastníci zvyklí.

Řešení pro zrychlené trestní řízení bylo tedy poprvé nasazeno na Spartě, podruhé na Slavii, a je k dispozici pro jakoukoliv další situaci, kdy lze očekávat, že bude docházet k výtržnostem. Zájem o pražskou zkušenosti projevují i policisté z jiných částí České republiky.

Tomu ale předcházela obrovská kupa práce. Bylo třeba vyřešit spoustu organizačních a technických problémů. Zařídit, aby místnost na fotbalovém stadionu splňovala všechny zákonné nároky na soudní síň. Vybavit všechny účastníky počítači a zařídit jejich propojení. Nahradit justiční stráž, která působí jen v soudních budovách. A zařídit mnoho dalšího. Proto v případě Slavie nebylo vše připraveno přímo v prostorech stadionu, ale v několik set metrů vzdálené budově soudu, což ušetřilo část práce. Možná, že v budoucnu bude fungovat něco jako mobilní soud – tedy autobus či kamion, který by přijel na místo očekávaných výtržností a přivezl s sebou kompletní infrastrukturu.

Nadšení soudní úředníci
Když jsme u infrastruktury, nelze pochopitelně vynechat sdílení informací. „Právě řešení pro předávání dokumentů bylo jedním z důvodů, proč jsme se setkali s takovým entusiasmem,“ říká plukovník Želásko. „Kdybychom neměli elektronické řešení, byla by většina zúčastněných degradována na nosiče papírů a to by se určitě projevilo v jejich přístupu. Proto bych rád ocenil i práci firmy Software602. A také poděkoval pražskému magistrátu, který nám publikační licenci 602XML koupil.“

...policista píše protokol a informace se automaticky přenášejí do dokumentů, které připravují státní zástupce a soudce.

Soustava inteligentních dokumentů funguje tak, že policista píše protokol a informace se automaticky přenášejí do dokumentů, které připravují státní zástupce a soudce. Nečeká se přitom na uzavření celého dokumentu, takže soudce může začít pracovat ještě před tím, než je zcela dokončen zápis o výslechu. Nikdo se nemusel učit nic nového, protože obrazovky přesně odpovídají papírovým dokumentům, na které jsou účastníci zvyklí. Naopak. Zvláště pracovníci soudů navyklí trávit dost času přepisováním z policejních spisů si elektronické řešení nemohou vynachválit. Formuláře pochopitelně obstarávají i výpis z rejstříku trestů a na závěr procesu zkompletování soudního spisu.

„Zkrátka, je to jednoduché a účinné řešení,“ uzavírá JUDr. Želásko. „Věřím, že jsme se tak dobře vyrovnali se situací, kdy rostoucí násilí na stadionech vyžadovalo stále více policistů a naši zákonodárci nechtějí zpřísnit tresty tak, jako třeba ve Velké Británii.“ Ale význam toho, co v Praze vzniklo, přesahuje svět fotbalu. Je to další krok ke světu, kde chovat se slušně má význam, a demolovat cizí majetek se nevyplácí.

Mohlo by vás zajímat