Čtení soudních podání na tabletech mění strukturu právnické argumentace

Elektronické podání sice šetří práci a snižuje náklady, ale pořád se jedná o tentýž dokument. Jakmile ale soudci čtou podání na elektronických čtečkách typu Kindle nebo iPad, musí právníci přemýšlet o změně literárního stylu. Elektronizace tak může vést k podobné změně vyjadřování, jakou byl přechod mezi časopisem a příspěvkem na internetu, tvrdí ve svém blogu Molly diBiance, advokátka z Delaware.

O elektronických podáních se mezi advokáty v poslední době mluví častěji
než dříve. Pro ty, kdo zastupují klienty před federálními soudy, to
není nic nového. Systém PACER (elektronické rozhraní podobné těm, jaká
pro svá podání vytvářejí velké české úřady – pozn.red) totiž funguje už
delší dobu.  

Video, v němž o elektronických čtečkách hovoří soudkyně Nejvyššího soudu USA Elena Kagan, najdete zde.

Elektronické podání ve své nejjednodušší podobě znamená, že spis není předán na papíře, ale v elektronické podobě.  Vlastně je to podobné, jako když se posílají e-maily. Vlastně jediným rozdílem proti papíru je, že spis máte při ruce i mimo kancelář.

Fakticky to znamená konec odstavců přes celou stránku, konstatuje Molly diBianca. Otevírá se také prostor pro mezititulky, které dosud patřily k žurnalistické praxi.

Nyní ale dochází k významnější změně. Ukazuje se, že soudní úředníci i samotní soudci (včetně některých soudců nejvyššího soudu) dokumenty elektronicky také čtou. Místo, aby si soudce spis vytiskl k prostudování, nahraje je do čtečky.

Mohli bychom vtipkovat, že volba technologie záleží na názorové orientaci soudce. Členky nejvyššího soudu Elena Kagan (bývalá spolupracovnice prezidenta Obamy, který ji také jmenoval – pozn.překl.) používá Kindle, zatímco konzervativní soudce Scalia čte dokumenty na iPadu. iPady se také prosazují u nejvyššího soudu státu Delaware.

Pokud jsou ale dokumenty čteny jinak, neměly by být také jinak psány? Logická odpověď říká, že ano. A už se objevují první rady, jak jinak postupovat. Časopis americké právnické asociace (ABA Journal) například radí, že:
-    Text by měl být rozbit na kratší odstavce a úseky
-    Mělo by se maximálně využívat seznamů stručných odrážek.

Fakticky to znamená konec odstavců přes celou stránku, konstatuje Molly diBianca. Otevírá se také prostor pro mezititulky, které dosud patřily k žurnalistické praxi. A je samozřejmě otázkou, jak z této změny stylu vyjde složité řetězení argumentů, které dosud bylo páteří právnického myšlení.

Blog Molly diBianca o bezpapírovém soudnictví.